A DAAD egyik podcastjában egy magyar egyetemista beszél németországi tanulmányairól.
Az interjú német nyelvű, ennek egy magyar nyelvű tartalmát szeretném megosztani az érdeklődőkkel.
Márk a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem joghallgatójaként Erasmus ösztöndíjasként töltött el két félévet Passauban, az ottani egyetemen 2019-2020-ban.
Elmondása szerint a Pázmányon keresztül nem volt bonyolult a pályázat, amelynek írásbeli és szóbeli része is volt, illetve amelynek során bizonyítania kellett német és angol nyelvtudását is.
Márk szerint a legfőbb különbség a német és a magyar jogi egyetem között az, hogy Németországban nem kívülről bemagolnia kellett a törvénykönyveket, mint Magyarországon, hanem alkalmaznia kellett tudnia a bennük foglaltakat.
Megemlítette azt is, hogy a passaui egyetemen a diákok nem csak a félév végi vizsgák előtt, hanem az egész szemeszter során folyamatosan tanulnak.
Amikor a két félév alatt szerzett tapasztalatairól kérdezték, kiemelte, hogy nagyon segítőkész emberekkel találkozott, - sokan angolul válaszoltak a döcögősebb német kérdéseire. Ez különösen a kiutazása utáni időszakban bírt jelentőséggel, amikor még megértési problémái voltak a németnyelvű környezetben.
Nagy különbségként élte meg a budapesti életéhez képest, hogy Passauban szinte kivételnek számít az az egyetemista, aki még a szüleivel él. Nemcsak a külföldi diákok, hanem a döntő többség máshonnan érkezik, ezért nagyon élénk a társasági élet az egyetemen. A fiatalok összejárnak, illetve feljárnak egymáshoz a közös albérletekbe. Mivel Passau kisváros, mindenki mindenkihez eljut tíz percen belül.
Sok a kikapcsolódási lehetőség, nyáron sok időt lehet eltölteni a tónál, télen a szaunában. Márk azt mondja, kipróbált olyan dolgokat is, ami itthon lehet, hogy kimaradt volna az életéből. Ha nem jön szembe vele a lehetőség az egyetemi sportágak között, nem biztos, hogy valaha eszébe jutott volna például boxolni.
Azon kívül, hogy sokat fejlődött a nyelvtudása, Márk örül, hogy jobban megismerte a német illetve a bajor kultúrát illetve gondolkodásmódot. Már nem tart a németnyelvű jogi szövegektől, és az a terve, hogy német forrásokat is felhasznál majd a szakdolgozatához.
Egy másik magyar egyetemista tapasztalatairól írtam korábban a Berlini közgáz német ösztöndíjjal c. bejegyzésben.